Krwawy, surowy i trzymający na dystans! - ruszyła trzecia seria „Hannibala”.

Przyjemność poznania serialowego „Hannibala”, polscy widzowie mieli okazję 10 kwietnia 2013 roku. Na kontynuację długo musieli czekać fani serialu. Drugi sezon rozpoczął się również w kwietniu z tym, że rok później, ale dopiero w maju 2015 roku stacja NBC poinformowała o zakupie kolejnych odcinków. Emisja trzeciego sezonu rozpoczęła się 5 czerwca br. Do tej pory stacja wyemitowała 3 odcinki trzeciej serii.


Utalentowany kryminolog Will Graham (Hugh Dancy), który współpracuje z FBI i tworzy dla nich profile psychologiczne seryjnych morderców po silnym załamaniu nerwowym postanawia wrócić do pracy.
Dzięki swoim niespotykanym umiejętnościom jest w stanie wniknąć w umysł niemal każdego złoczyńcy i odtwarzając jego myśli zrekonstruować przebieg wydarzeń. Z początku wszystko idzie jak z płatka. Nawet te najbardziej zagmatwane historie nie stanowią dla Grahama większego problemu i ku uciesze agentów federalnych każda zbrodnia zostaje wykryta. Badając kolejną sprawę agenci zlecają Willowi stworzenie portretu psychologicznego kolejnego seryjnego. W zderzeniu ze zbyt skomplikowanym umysłem psychopaty, ambitny kryminolog postanawia poprosić o pomoc wybitnej klasy specjalistę, doktora psychiatrii – Hannibala Lecter'a (Mads Mikkelsen). Odtąd drogi obu z nich będą się coraz mocniej splatać ze sobą, aż staną się praktycznie nierozerwalne. Niespotykane możliwości mentalne Willa fascynują doktora do granic możliwości. Stwarzając ciepłą i przyjazną atmosferę zaczyna bawić się umysłem młodego Willa, manipulując go na różne sposoby. Nie świadomy niczego Graham obdarza doktora zaufaniem i chętnie spotyka się z nim towarzysko. W następstwie, z pozoru niewinne spotkania zamieniają się w sesje terapeutyczne, podczas których Hannibal próbuje zgłębić fenomen Willa. Z czasem te niebezpieczne „zabawy” doprowadzają do tragedii. 

Nie bez znaczenia pozostają także wspomniane wcześniej wizyty towarzyskie, które z czasem urastają do rangi niemal tradycji. W zaciszu własnego domu doktor przyjmuje swoich gości: szefa sekcji FBI Jacka Crawford'a (Laurence Fishburne), konsultantkę FBI- panią psycholog Alanę Bloom (Caroline Dhavernas) no i oczywiście Willa Grahama. W wykwintnej scenerii pokoju gościnnego śmiejąc się i rozmawiając spożywają niebanalne dania serwowane przez Hannibala, nie wiedząc o tym, że głównymi ich składnikami są… zwłoki ciał denatów nad sprawami których pracowali.


Genialny Mads Mikkelsen idealnie wpisuje się w rolę. Do tej pory postać Hannibala Lecter'a, kojarzyłem oczywiście z Anthony Hopkins'em, jednak to duński aktor wywarł na mnie większe wrażenie. Skandynawskie rysy twarzy, przeszywający lodowaty wzrok i postawna sylwetka idealnie utożsamiają się z postacią skrytobójcy. Na wyróżnienie zasługuje też Hugh Dancy. Złożona osobowość Willa Grahama nie jest taka łatwa w odtworzeniu. Jak zagrać kogoś niezrównoważonego emocjonalnie, borykającego się ze swoją ciemną naturą i będącego o krok od szaleństwa? Dancy zna odpowiedź. Udowadnia to z odcinka na odcinek.Akcja nie jest w tym serialu dominującym czynnikiem, toczy się własnym rytmem. Poszczególne wątki przeplatają się ze sobą umiejętnie tworząc obraz o tematyce bardziej psychologicznej, niż kryminalnej. Cała pierwsza seria skupia się na relacjach Hannibal – Will, przy udziale kilku drugoplanowych postaci. Co prawda każdy kolejny odcinek przynosi nam kolejna wyrafinowaną i oryginalną zbrodnie, jednak scenarzyści postanowili skupić się na złożoności dwóch przeciwnych umysłów. Będziemy świadkami obrazów drastycznych, krwawych, przesiąkniętych psychopatycznymi zapędami. Ostatni odcinek przynosi tymczasowe rozstrzygniecie. Dzięki znakomitym technikom manipulacji Hannibal oddala od siebie zarzuty, jakoby to on był poszukiwanym mordercą-kanibalem i podstawia agentom FBI gotowego sprawcę w osobie Willa Grahama.


Drugi sezon jest w zasadzie kontynuacją pierwszego z tym wyjątkiem, że nieświadomi do tej pory „uczestnicy obiadów” odkrywają mroczną stronę doktora. Wychodzi na jaw, jakie upodobania kulinarne posiada Lecter. Cała fabuła drugiej serii skupia się głownie na próbach udowodnienia winy doktora i obnażeniu jego prawdziwej natury. Nie będę zdradzał szczegółów, wspomnę tylko, że w tym sezonie będziemy świadkami serii nieprzewidzianych zdarzeń. Zdecydowanie ten sezon jest lepszy od poprzedniego - bardziej emocjonujący i nieprzewidywalny. Każdy kęs kolejnego odcinka smakuje znakomicie. Nie zabraknie też szokujących krwawych scen. W finałowym odcinku Lecter zostaje w końcu zdemaskowany. Drugi sezon kończy scena konfrontacji z Hannibalem. Nasi przyjaciele zostają pokonani w dramatycznej walce, a doktor ucieka.

W obecnie emitowanej serii spotkamy podróżującego po Europie Hannibala u boku swojej znajomej terapeutki. Pod przybraną tożsamością poszukuje własnego, stałego miejsca. Okazuję się nim być Florencja, w której osiada na dłużej. Tymczasem Will zdrowieje i rusza w pościg za swym niedoszłym zabójcą – kanibalem. Pojawi się też nowa wątek seryjnego mordercy Francisa Dolarhyde’a, w którego postać wcieli się (Richard Armitage) znany większości z trylogii „Hobbit”.Hannibal to nie serial lekki i przyjemny, wręcz przeciwnie. Tempo akcji jest na drugim planie i ustępuje miejsca próbie interpretacji złożoności ludzkiego umysłu i jego granic. W wyraźny sposób scenarzyści postawili tutaj na formę. To co wyróżnia tą produkcję to obok krwawych i drastycznych scen, właśnie sposób przedstawiania historii. Serial wydaje się dość surowy i trzyma widza na dystans. Kolejnym aspektem jest sposób przedstawiania kolejnych zbrodni, w tym wypadku odnoszę wrażenie, że wyobraźnia twórców nie ma żadnych moralnych hamulców. 
Całość powstała w oparciu o powieść Thomasa Harrisa „Czerwony Smok”, a za scenariusz odpowiada Bryan Fuller. Stacja NBC oficjalnie poinformowała , że obecna seria jest ostatnią, gdyż zarząd nie wyraził zgody na zakup kolejnych odcinków. Twórcy jednak tak łatwo się nie poddają i obiecują że będą szukać nowej platformy dla serialu. Scenariusz jest dalej rozwijany, a najbardziej prawdopodobni spadkobiercy to: Netflix i Amazon. Póki co losy Hannibala możemy śledzić na kanale AXN. Ostatni odcinek będzie wyemitowany we wrześniu br.
.firstpage, .lastpage {display: none;}