"Gotham", czyli prolog do tego co wydarzy się później.


Jedna z wielu  amerykańskich metropolii. W ciemności nocy otulającej miasto, na tle strzelistych, wysokich budynków, roztaczają się opary mgły  i dymu. Ulice mimo późnej pory, są nadal pełne ludzi.  W pobliskim kinie zakończyła się właśnie projekcja filmu. Wszyscy widzowie wychodzą, wśród nich jest także para lokalnych milionerów i ich kilkunastoletni syn. Państwo Weyne’owie i młody Bruce rozmawiają i śmieją się, nie wiedząc jeszcze co ich spotka w zakamarkach ciemnej uliczki. W oddali coraz wyraźniej zarysowuję się postać dobrze zbudowanego, uzbrojonego mężczyzny z zamaskowaną twarzą. Padają strzały. Zakrwawieni rodzice chłopca upadają na bruk, mężczyzna odchodzi i po chwili ginie w ciemności miasta, a z ust ocalałego Bruce’a wydobywa się przeraźliwy krzyk, przepełniony bólem i żalem…

 


Prolog


Tak zaczyna się „Gotham” opowieść o chłopcu, który po przeżyciu traumy związanej z utratą rodziców, dorasta i mężnieje pod okiem swojego osobistego kamerdynera. Uczy się sztuk walki i technik szpiegowsko – detektywistycznych, by powrócić wkrótce na ulice Gotham, już nie jako Bruce Wayne, ale… Batman.  Bruno Heller twórca serii, zainspirowany dorobkiem DC Comics, postanowił stworzyć kolejną interpretacje komiksowego mściciela – Batmana. W przygotowanej przez niego historii, wracamy się do samego początku opowieści. Jest to swojego rodzaju prolog do tego co wydarzy się później.

Młody komisarz GordonW serialu „Gotham” niezwykle pieczołowicie zostało odtworzone wyimaginowane miasto. Z dbałością co do każdego detalu, poznajemy wszystkie zakamarki metropolii. Tworzy to obraz Gotham jaki wszyscy pamiętamy z komiksów, czy filmów o Batmanie. Fabuła serii składa się z kilku wątków, które w ciekawy sposób wzajemnie się przenikają. Głównym z nich nie jest, tak jak mogło by się wydawać na początku, młody Bruce i jego przemiana w mściciela. Ten został nieco zepchnięty na bok, jednak cały czas będzie uzupełniał pozostałe. Szkielet fabuły  to młody komisarz Gordon (Ben McKenzie)-postać pierwszoplanowa. Poznajemy go już na samym początku kiedy  obejmuje stanowisko detektywa na posterunku policji w Gotham City.  Jest obecny również, przy tragicznych wydarzeniach związanych ze śmiercią państwa Wayne’ów. Przez całą fabułę James Gordon, będzie zmagał się z przestępcami Gotham City, zacieśni też relację z paniczem Wayne’m (David Mazouz) i jego kamerdynerem Alfredem (Sean Pertwee).  
Pingwin i FishDwie bardzo barwne postaci. W rolę Pingwina wcielił się (Robin lord Taylor)Genialna kreacja Robina. Potrafił uzewnętrznić wszystkie słabe i mocne cechy charakteru Oswalda. Zaczynając od takich detali jak specyficzny chód, poprzez mimikę twarzy i sposób mówienia, a kończąc na zobrazowaniu dziwnego balansu emocjonalnego z jakim zmaga się ta postać . Oswald Cobblepot  to postać niezwykle złożona. Jest to jeden z najbardziej zagorzałych rywali Batmana. W serialu poznajemy go jako zagubionego chłopca, którego pod swoje skrzydła wzięła Fish. Z czasem jesteśmy świadkami przemiany jakiej Oswald doświadcza. Z marnego popychadła i chłopca do bicia, przeobrazi się w bezwzględnego i szalonego złoczyńcę, który chce zawładnąć Gotham City. Fish Mooney (Jada Pinkett Smith), to z kolei słynąca z sadystycznych skłonności właścicielka nocnego klubu, która nie cofnie się przed niczym. Zarządza grupą przestępców i ma bardzo rozbudowane wpływy w mieście. Lokal, który prowadzi jest oczywiście przykrywką i pralnią brudnych pieniędzy. Jej losy splotą się kilkakrotnie z Pingwinem, który ostatecznie zatriumfuje nad swoją dawną „opiekunką”.
W „Gotham” stopniowo będziemy poznawać kolejne komiksowe postaci tzw. anty bohaterów. W pobocznych wątkach poznamy m.in.: Kobietę -kot, człowieka dwie twarze, oraz człowieka zagadkę.


Nie trzeba być fanem komiksowej sagi

Seria „Gotham”  jest wyprodukowana  z zauważalnym rozmachem. Ogląda się ją naprawdę przyjemnie i wcale nie trzeba być fanem komiksowej sagi.  Duży plus to urzeczywistnienie fikcyjnej metropolii , która w tym serialu przedstawiona jest na swój własny specyficzny sposób, nie obiegając jednak od utartego pierwowzoru.  Również wielowątkowość  opowieści zasługuje na wyróżnienie. Nie panuje tutaj chaos, każdy element ma swoje miejsce i odpowiedni czas, dzięki czemu główna fabuła może swobodnie się rozwijać, nie wprawiając widza w konsternację, czy zagubienie. Wszystkie poboczne wątki, mimo, że są na uboczu potrafią też w odpowiednich momentach dominować, tworząc tym samym spójna całość z głównym motywem. Nie mogę pominąć także, wkładu i zaangażowania  odtwórców postaci.  Dzięki nim serial nabiera rumieńców, a samo Gotham City robi się jeszcze bardziej klimatyczne. Choć w większości nie są to znane gwiazdy kina, ze swojego zadania wywiązują się perfekcyjnie. Wspomnę chociażby rolę  Wspomnę chociażby rolę  (Robin Lord Taylor), odtwórcę postaci Pingwina. Jeśli chodzi o techniczne aspekty serii takie jak: zdjęcia, montaż, czy efekty specjalne też nie ma się do czego przyczepić. Wszystko jest na wysokim poziomie i nie ustępuje miejsca wysoko budżetowym produkcjom filmowym. Jedynym małym minusem, który zauważyłem jest brak tak znaczącej postaci jak Joker. Moim zdaniem, powinien pojawić się już w pierwszych odcinkach, a zabrakło go w całym pierwszym sezonie. Nie było nawet najdrobniejszego odniesienia do tej postaci, a szkoda. W końcu bez Jokera nie ma Batmana, a bez Batmana nie ma Jokera.      

Serial „Gotham” zadebiutował na polskich ekranach 8 października 2014r, a swój finał miał końcem maja 2015 roku. Obecnie już wiadomo o zakupie drugiej serii, która zadebiutuje 21 września 2015r. na kanale Fox. Co do daty polskiej emisji nie ma jeszcze żadnych potwierdzonych informacji. Po niedawno przeprowadzonej konferencji prasowej wiadomo już, że w drugim sezonie (w końcu !)pojawi się Joker (Cameron Monaghan), a sam serial nabierze jeszcze większego tempa i rozbuduje poboczne wątki fabularne o  kolejne czarne charaktery, znane większości z komiksowej sagi Batmana. Dowiemy się też więcej o Barbarze – partnerce detektywa Gordona, oraz bardziej szczegółowo zagłębimy się przeszłość  kobiety-kot.
.firstpage, .lastpage {display: none;}