Jak się nie nudzić w wakacje? Czyli top 7 na upalne dni.

Lipiec i sierpień 2015r. na małym ekranie to będzie raczej okres stagnacji. Poza kilkoma nowymi tytułami, za wiele nie będzie się działo. Nadal emitowany będzie 3 sezon „Hannibala i 2 część sagi „Penny Dreadful”. Swoich  kontynuacji w okresie wakacyjnym doczekają się także: „Ray Donovan”, „Legends”, „Wirus”, oraz „Detektyw”. 


Ponieważ niemożliwym jest śledzenie wszystkiego, czym obdarowują nas stacje telewizyjne, wybiorę, jak zawsze, te wyjątkowe. Z pewnością na to miano zasługuje „Hannibal” ( tutaj) , „Penny Dreadful”o której, pisałem niedawno (tutaj), oraz „Detektyw”. Tym ostatnim zajmę się szczegółowo już niedługo, póki co kilka słów w ramach wstępu.

fot. HBO
Polska premiera Detektywa” odbyła się początkiem 2014 roku na kanale HBO. Pomysł zrodził się w głowie  Nic’a Pizzolatto, on również odpowiadał za scenariusz. Fabuła serii skupia się na dwójce detektywów z dalekiego południa Stanów Zjednoczonych. Martin Hart (Woody Harrelson) i Rust Cohle (Matthew Mc Conaughey) to byli partnerzy. W latach 90-tych pracowali w wydziale zabójstw na posterunku w Luizjanie. Zajmowali się wówczas sprawą seryjnego mordercy, który dokonywał makabrycznych, rytualnych zabójstw. W tym czasie wydarzyło się też coś, co na zawsze zmieniło ich stosunki zawodowe i towarzyskie. Po kilkunastu latach od tych wydarzeń, w 2012 roku zostaje popełniona podobna zbrodnia. Dwóch, przydzielonych do tej sprawy detektywów- żółtodziobów postanawia odkopać stare akta i zasięgnąć rady u starszych kolegów. Skłóceni Rust i Martin powracają do czasów, o których woleli by nie pamiętać.  Kontynuacją  „Detektywa”, podobnie jak poprzednio zajmie się stacja HBO, jednak będzie to już całkiem inna historia. Scenarzysta Nic Pizzolatto, podkreśla, że drugi sezon nie ma nic wspólnego z pierwszym, fabuła będzie całkiem inna, zmienią się także odtwórcy głównych postaci. W drugiej części zobaczymy m.in. Colin’a Farell’aVince’a Vaughn’a i Rachel McAdams. Polska premiera drugiej części serialu rozpoczęła się 22 czerwca 2015r.


Obok  znanych i kontynuowanych serii, będzie też kilka nowych propozycji. Pierwsza z nich to „Sense8” Lany i Andy’ego Wachowskich przy współudziale J.M Straczynski’ego. Tytułowa ósemka to liczba głównych bohaterów, na których skupi się fabuła serialu. Osiem osób mieszkających na różnych kontynentach, łączy nie widzialna wieź emocjonalna. Wszyscy z nich przeżyli w przeszłości jakieś traumatyczne wydarzenie nad którym, cały czas ubolewają. W niewytłumaczalny dla nich sposób potrafią ze sobą nawiązywać kontakt mentalny i porozumiewać się ze sobą, mimo tak dużych odległości. Sytuacja komplikuje się gdy na ich trop wpada tajemnicza agencja, która chce ich schwytać i wykorzystać do własnych eksperymentów. Każdy z bohaterów ma swoją historie i swoje tajemnice, które w trakcie rozwoju fabuły będą składały się w jedną całość.W głównych rolach zobaczymy m.in. Daryl Hannah, Brian'a j. Smith'a, Neveen'a Andrews'a. Serial jak zapowiadają twórcy będzie próbą odpowiedzi na trudne pytania z jakimi teraz zmaga się świat. Będzie więc o naszej seksualności, tolerancji i miejscu w postępującej ewolucji. Serial możemy oglądać od 5czerwca na platformie Netflix.


„Jonathan Strange & Mr Norrell” to nowy  brytyjski serial z gatunku fantasy. Tłem serii są wydarzenia historyczne jakie miały miejsce w czasach napoleońskich, a konkretniej konflikt angielsko-francuski w tychże czasach. Serial powstał na podstawie powieści Susanny Clarke i jest jej staranną interpretacją. Pomimo licznych nawiązań do postaci historycznych – (książę Wellington, król Jerzy III), cała fabuła skupia się na magii i wszystkim co jest z nią związane. XIX wieczna Anglia z czarami nie ma już nic wspólnego, co prawda jest jeszcze grupa osób która się nią zajmuje, ale tylko czysto teoretycznie. O praktykowaniu nie ma mowy. Czy aby na pewno?  Okazuje się, że jest jeszcze mag który nią włada- pan Norrell (Eddie Marsan). Z czasem dołącza do niego Jonathan Strange (Bertie Carvel) i wydaje się też nie być laikiem w tej materii. To od tych dwóch dżentelmenów będą teraz zależeć losy Anglii. W końcu dzięki swym zdolnościom mogą przechylić szale zwycięstwa na „właściwą” stronę. Niech was nie zwiedzie infantylny zarys fabuły. Produkcja jest naprawdę znakomita. Wystarczy, że poświęcicie mu parę minut i wciągnie was bezgranicznie. Serial od czerwca emituje stacja BBC.


„Mr. Robot” to dzieło Sama Esmail’a, którego produkcją zajął się Chad Hamilton.  Jest to historia młodego, zagubionego człowieka, który cierpi na zaburzenia psychiczne. Wyalienowany przez społeczeństwo, popada w uzależnienie od narkotyków i spędza samotnie czas. Jakby tego było mało, nie potrafi nawiązać z nikim relacji interpersonalnych. Elliot (Rami Malek), bo o nim mowa, to specjalista od spraw bezpieczeństwa komputerowego. Z czasem młodzieniec wpada na pomysł jak swoją umiejętność wykorzystać w kontaktach międzyludzkich. I tak za dnia ułożony pracownik bezpieczeństwa przeobraża się w nocy w bezwzględnego hakera. Od tej pory nikt nie może się czuć bezpieczny, nawet jego bliscy. Z jego umiejętnościami i szwankującą psychiką jest w stanie zniszczyć każdego. W oryginale serial wyświetla stacja USA Network. Już po emisji pilota serii stacja zamówiła drugi sezon.Na koniec ostatnia propozycja – „Sex&Drags&Rock&Roll”, najlżejsza pozycja ze wszystkich omawianych. Produkcja komediowa za którą odpowiada Denis Leary. Jest to historia rockmana, który swoje życie podporządkował tytułowemu frazesowi. W główną rolę Johny’ego Rocka wcieli się nie kto inny, jak sam Denis Leary. Lekka i przyjemna fabuła zakłada metamorfozę Johny’go- człowieka, rockmana, który sięgnął dna. Rock’owi zależało tylko na sławie i pieniądzach. Za nic miał swoją rodzinę, czy przyjaciół. Potrafił nawet przespać się z narzeczoną swojego najbliższego przyjaciela W efekcie wszyscy bliscy odsunęli się od niego, a on sam pogrążył się w bezsensie życia, uzależniony od alkoholu i narkotyków. Po latach, a dokładnie, 25 latach, Johny Rock postanawia powrócić na scenę muzyczną udowadniając sobie i bliskim, że jest czegoś wart. Serial emitowany będzie od lipca na kanale FX, w Polsce zapewne dystrybucją zajmie się Fox.

Jak dla mnie, z nowych propozycji numerem jeden i zarazem strzałem w dziesiątkę jest „Mr. Robot” i jemu się dokładnie przyglądnę. Co dla was będzie ochłodą i ukojeniem w te upalne, wakacyjne dni ? - zdecydujcie sami. 
Sugestie i wasze typy mile widziane w komentarzach.
.firstpage, .lastpage {display: none;}